Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Vrecká do vysávačov

Ako vybrať vrecko do vysavača?

Vreciek do vysávačov je dnes na trhu naozaj veľa. Okrem rozdielnych veľkostí pre rozdielne vysávače sú tu vrecká jednorazové a permanentné, vrecká univerzálne a vrecká na mieru alebo vrecká papierové a vrecúška z netkaných textílií. Ako sa v tom všetkom vlastne vyznať?
 
 

Aké vrecko je vhodné do môjho vysávača?

Pre výber vhodného vrecka potrebujete poznať dve jednoduché veci. Výrobcu vysávača a typ vysávača. Kde tieto informácie hľadať? Na krabici, v manuáli alebo jednoducho priamo na samotnom vysávači. Potom už je nákup jednoduchý. Väčšina dobrých e-shopov by mala mať pripravené rozhranie, ktoré vám na základe týchto informácií nájde vhodné vrecko. A ak by ste si náhodou neboli istí, ozvite sa. Prevádzkovatelia internetových obchodov vám určite radi pomôžu.
 
 

Aký zvoliť materiál?

Pri výbere je nutné pamätať na vlastnosti jednotlivých materiálov. U papierových vreciek existuje väčšie riziko pretrhnutia, a to hlavne pri navlhnutí, nasatí skla či iných ostrých predmetov. Vrecká z netkaného textilu sú v tomto ohľade výrazne spoľahlivejšie. Zároveň sa im menej upchávajú póry a majú podstatne dlhšiu životnosť. Platí ale, že oproti tým papierovým sú o niečo málo drahšie.
 
Papierové vrecká sú vyrobené zo špeciálneho niekoľkovrstvového filtračného materiálu. Stále ide ale o papier, a preto sú tieto vrecúška pomerne náchylné na vlhkosť. Voda jednoducho papieri dobre nerobí. Rovnako tak u týchto vrecúšok existuje riziko pretrhnutia ostrými a ťažkými predmetmi. Pokiaľ ale vysávač neskladujete vo vlhkom prostredí a pri vysávaní neprichádzate do styku s kvapkami vody alebo ostrými predmetmi, papiera sa báť nemusíte.
 
Vrecká z netkanej textílie toho vydržia oveľa viac. Kombinácia polypropylénu a polyesteru je výrazne pevnejšia a odolá kvapkám vody. Vrecká z tohto materiálu až tak nepodliehajú upchávaniu pórov a sací výkon vysávača sa tým pádom v čase nemení. Netkaná textília je tiež antibakteriálna a lepšie filtruje povysávané predmety. To znamená čistejší vzduch vo vašej domácnosti.
 
 

Jednorazové alebo permanentné?

Permanentné vrecká sa používali skôr. Vysať, vysypať, vyklepať, vyčistiť a až potom zasa vysávať. Jednoducho veľa práce. Aj po dôkladnom vyčistení sa v permanentných vrecúškach navyše naďalej množia roztoče, baktérie či plesne. Jednorazové vrecká sú tak výrazne hygienickejšie a pohodlnejšie na manipuláciu.
 
Permanentné vrecká sú vyrobené z textilu a je možné ich používať dlhodobo. Po naplnení je potrebné ich opatrne vysypať, ideálne vyklepať, a čo najlepšie vyčistiť. Niektoré je možné aj vyprať, čo ale vedie k plstnateniu materiálu a zhoršovaniu kvality vysávania. Vo vrecku majú navyše tendenciu zostávať roztoče, baktérie a plesne a nie sú preto vhodné pre alergikov.
 
Práve kvôli týmto nedostatkom vznikli vrecká jednorazové. Tie sa po naplnení len opatrne vyberú z vysávača a celé sa vyhodia. To je ich najväčšou výhodou a zároveň nevýhodou v jednom. Môžu jednoducho dôjsť. A práve v týchto prípadoch dnes ľudia najčastejšie používajú ešte vrecká permanentné. Na niekoľko vysatí, keď práve nie sú k dispozícii vrecká štandardné.
 

Univerzálne alebo na mieru?

Univerzálne vrecká sú vhodné v prípadoch, keď je v domácnosti atypický vysávač. Taký, do ktorého jednoducho vrecko zohnať nejde. S univerzálnym vreckom je síce trochu práce navyše, ale výsledok za to stojí. Vysávač potom môže robiť to, k čomu bol stvorený. Vysávať.
Aj keď je na trhu mnoho rôznych vreciek pre mnoho rôznych typov vysávačov, môžu sa aj dnes objaviť vysávače natoľko atypické, že pre nich jednoducho vrecká nezoženiete. Práve pre tieto prípady sú tu vrecká univerzálne. Tie je možné vložiť do každého vysávača, pripevniť vhodne prírubu pre správne tesnenie a môže sa vysávať. Univerzálne vrecko sa vyrába rovnako ako vrecúška klasické z papiera či netkaného textilu.
 
 
Autor článku: provysavace.cz
 
Porovnať vrecká do vysávačov